General results
Provisional scores
08/30/2015 08:23:13 AM
Jury President Nick BUCKENHAM
Chief Judge John-l GAILLARD
Contest Director Guy AUGER
Rank Country Gender Pilot Type Registration Known Free FreeUn 1 FinalFree * Total pp %
1 FRA Male Alexandre ORLOWSKI EXTRA330SC F-TGCJ 3475.6672 3710.1325 3846.0733 2787.5811 11031.8730 77.25
2 RUS Male Mikhail MAMISTOV Extra 330SC RA-2136G 3426.0978 3605.2539 3964.8770 10996.2287 77.00
3 ESP Male Castor FANTOBA SUKOI26M EC-HPD 3314.1099 3640.9561 3949.2633 3068.4185 10904.3293 76.36
4 GBR Male Gerald COOPER XA-41 G-IIRI 3290.7852 3551.1545 4054.2070 2986.6185 10896.1467 76.30
5 FRA Male François RALLET EXTRA330SC F-TGCI 3357.3936 3621.5563 3915.6534 2676.0858 10894.6033 76.29
6 FRA Female Aude LEMORDANT EXTRA330SC F-HXAL 3352.2063 3673.3932 3824.5902 10850.1897 75.98
7 FRA Male Mikaël BRAGEOT EXTRA330SC F-HMKF 3242.5761 3484.9537 4099.2691 2966.7347 10826.7989 75.82
8 POL Male Artur KIELAK XA 41 SP-EED 3296.8038 3578.6847 3821.8789 2880.5206 10697.3674 74.91
9 FRA Male Baptiste VIGNES EXTRA330SC F-HSDA 3265.7479 3495.1930 3901.6995 10662.6404 74.67
10 USA Male Jeff BOERBOON EXTRA330SC N73KG 3274.3133 3331.1336 3958.1339 2870.3658 10563.5808 73.97
11 FRA Male Simon DE LA BRETECHE CAP332 F-HERA 3172.1821 3531.2383 3852.6654 10556.0858 73.92
12 ESP Male Juan VELARDE SUKOI26M EC-HYU 3242.7174 3495.6115 3774.5886 10512.9175 73.62
13 CZE Male Petr KOPFSTEIN EXTRA330SC OK-KOP 3233.5002 3564.1653 3714.3618 10512.0273 73.61
14 FRA Male Alexandre LE BOULANGER CAP332 F-HERA 3356.3207 3488.6061 3630.7627 10475.6895 73.36
15 RUS Female Svetlana KAPANINA SU31M OK-HXB 3149.3666 3554.7815 3762.5563 10466.7044 73.30
16 CZE Male Martin SONKA EXTRA300SR OK-SON 3197.6055 3388.4974 3823.9080 3083.2684 10410.0109 72.90
17 USA Male Goodwin G THOMAS EXTRA330SC N580BG 3298.3495 3452.3099 3631.8450 10382.5044 72.71
18 USA Male Robert HOLLAND MXS N540JH 3085.8140 3363.8425 3896.0251 3360.2479 10345.6816 72.45
19 BRA Male Francis BARROS EXTRA330SC D-EZOO 3351.0658 3388.7994 3597.5981 10337.4633 72.39
20 RUS Male Oleg SHPOLIANSKII SU31M OK-HXB 3146.7794 3474.5498 3704.1004 10325.4296 72.31
21 USA Female Melissa PEMBERTON EDGE540 N540SG 3264.1323 3414.5446 3638.2800 2722.3776 10316.9569 72.25
22 HUN Male Daniel GENEVEY EXTRA330SC OO-VVV 3216.1789 3368.8235 3688.6461 2278.6074 10273.6485 71.94
23 FRA Male Louis VANEL EXTRA330SC F-HSDA 2997.5166 3437.3358 3789.6956 10224.5480 71.60
24 RUS Female Elena KLIMOVICH SU31 RA-0791G 3077.0981 3460.5684 3681.4098 10219.0763 71.56
25 FRA Male Olivier MASUREL EXTRA330SC F-HXEL 2808.7644 3593.1363 3756.9323 10158.8330 71.14
26 AUT Male Herbert WEIRATHER EXTRA330SC HB-MHW 2611.4869 3542.8386 3874.7061 2686.2855 10029.0316 70.23
27 GER Male Florian BERGER EXTRA330SC D-EVIX 3256.6814 3254.0493 3496.8448 10007.5755 70.08
28 USA Male Brett F HUNTER MXS N800XT 2985.8120 3025.2623 3878.8023 2854.3153 9889.8766 69.26
29 GBR Male Simon JOHNSON EXTRA330SC G-IIIK 2964.6219 3416.9435 3498.8818 9880.4472 69.19
30 RUS Male Vladimir GAVRILENKO Extra 330SC RA-2136G 3108.4208 3515.7509 3193.6348 9817.8065 68.75
31 RUS Male Alexandr KROTOV SU31 RA-0791G 2824.4870 3506.4297 3462.6024 9793.5191 68.58
32 RUS Male Anton BERKUTOV SU31 RA-0791G 2810.7745 3352.4720 3561.5513 9724.7978 68.10
33 GER Male Heinrich SAUELS EXTRA330SC D-EXHH 2890.0145 3404.5184 3400.0278 9694.5607 67.89
34 GER Male René JOHN EXTRA330SC D-EVIX 2795.1771 3367.7279 3462.9150 9625.8200 67.41
35 USA Male Benjamin FREELOVE EXTRA330SC N73KG 3255.5485 3388.7325 2877.8951 9522.1761 66.68
36 CZE Male Marek HYKA SU31M OK-HXB 3158.7908 3280.4470 3082.2559 9521.4937 66.68
37 SUI Male Emiliano DEL BUONO EXTRA330SC HB-MTE 3078.1808 3293.3139 3140.2713 9511.7660 66.61
38 FRA Female Mélanie ASTLES CAP332 F-HERA 3131.2954 3414.0552 2904.0930 9449.4436 66.17
39 SUI Male Pierre MARMY SU26 HB-MSO 2967.4448 3278.8857 3143.3941 9389.7246 65.75
40 USA Male Mark NOWOSIELSKI EDGE540 N540SG 2766.6938 3017.3593 3454.9562 9239.0093 64.70
41 BEL Male Didier AMELINCKX EXTRA330SC D-EXBE 2980.1777 3095.3627 2994.2593 9069.7997 63.51
42 SUI Male Isidor VON ARX EXTRA330SC HB-MTM 2733.7820 3207.6564 3070.4334 9011.8718 63.11
43 POL Male Lukasz CZEPIELA EXTRA300SR OK-SON 2838.6539 3057.7062 3109.9524 9006.3125 63.07
44 ESP Male Anselmo GAMEZ SUKOI26M EC-HYU 1974.9713 3453.0482 3522.7193 8950.7388 62.68
45 GBR Male ED CYSTER XA-41 G-EVIL 2937.5259 3142.9146 2865.8148 8946.2553 62.65
46 GER Male Ulrich PADE SBACH300 D-EPXA 2715.7774 3309.4819 2905.9246 8931.1839 62.54
47 GER Female Heike SAUELS EXTRA330SC D-EXHH 2532.8545 3017.6822 3360.2007 2650.0336 8910.7374 62.40
48 USA Male Michael GALLAWAY EXTRA330SC F-HLAS 2405.4760 3026.5285 3461.2451 8893.2496 62.28
49 GBR Male Nick ONN SUKOI26M N39VN 2578.3155 3319.1589 2912.7868 8810.2612 61.70
50 GER Male Theo HANKERS LASER D-EKKY 2548.1201 2908.9037 3264.7275 8721.7513 61.08
51 LUX Male Cyrial TALON CAP232 LX-FAU 2025.5878 3317.5353 3362.5402 8705.6633 60.96
52 SUI Male Hanspeter ROHNER EXTRA330SC HB-MTR 2608.4578 2959.8696 3106.1176 8674.4450 60.75
53 RUS Female Ekaterina ANTONOVA SU31M OK-HXB 2123.4791 2888.8550 3227.3260 8239.6601 57.70
54 ITA Male Gianfranco CILLARIO CAP231EX I-CRIC 2278.5045 2843.5481 2779.2137 7901.2663 55.33
55 HUN Male Tamas ABRANYI XTREME3000 N900YS 1710.5725 2837.0291 3249.6775 7797.2791 54.60
56 POR Male Santiago SAMPIETRO EXTRA330SC D-EZOO 2166.1635 2555.7457 2643.7830 7365.6922 51.58
57 ITA Male Rodolfo NATALE CAP231EX I-CRIC 1959.7080 3125.3306 2156.2099 7241.2485 50.71
58 SUI Male Markus RUESCH VOTEC351 HB-YMV 1859.0640 2479.3604 1346.5348 5684.9592 39.81